Kvinnefestivalen – 15 dager 50 spennende arrangementer!
Vi har kommet til mars og den første vårmåneden. Det er mye å se frem til og glede seg over, lysere tider, herlige vårtegn, 8.mars og Kvinnefestivalen. I helgen åpnet Kvinnefestivalen. For noen er festivalen endel av vårens tradisjoner, for andre er den gjerne helt ukjent. Kanskje har du spørsmål og lurer på endel, om festivalen som er knyttet til Kvinnedagen. Vi har derfor i dette Trekløveret, stilt Cilje Mosand, som jobber med Kvinnefestivalen noen elementære spørsmål. «Kvinnefestivalen for dummies» -og alle interesserte!
Kvinnefestival - Hva er det - og hva er det ikke?
-Kvinnefestivalen arrangeres for 17. året på rad, i tidsrommet 3. mars- 19. mars. Festivalen er en del av 8. marsinitiativet, og er en festival som arrangeres i forbindelse med 8. mars for å sette fokus på kvinnekampen. Kvinnefestivalen er basert på frivillighet og dugnad, vi samler alle ting/arrangementer som omhandler kvinnekamp, likestilling og feminisme som organiseres i dette tidsrommet, kort oppsummert vi arrangerer ikke, men koordinerer og hjelper til med å lage en felles oversikt over alle arrangement. Årets festival har fått innmeldt ca 50 ulike arrangementer, det er stor variasjon som for eksempel: gudstjeneste, yoga, panelsamtaler og paroleverksteder. Temaer er feks kvinner i krig, barselomsorg, overgangsalder, kvinner i arbeid og mye mye mere.

Hvem kan delta - er det kun kvinner som kan delta? Må en være feminist?
-Det er absolutt ikke kun kvinner som kan delta, de fleste arrangementene er åpne for alle, programmet er så bredt at vi håper jo å fenge interessen til mange. (Kanskje får vi flere feminister etter disse ukene.)
Kvinnefestivalen er en tradisjon, hvor lenge har Kvinnefestival vært i Bergen og hva er bakgrunnen for festivalen?
-Kvinnefestivalen har vært 16 år i Bergen, dette er det 17. Det kvinnepolitiske grunnlaget for arrangementet er handlingsplanen fra FNs befolkningskonferanse i Kairo og FNs 4.internasjonale kvinnekonferanse, Beijing 1995.
Hvorfor er det behov for en Kvinnefestival?
-Mye positivt har skjedd med kvinners tilgang til utdanning og bedre helse globalt, men samtidig er det er en urovekkende utvikling med tanke på kvinners rettigheter både i Norge og resten av verden i dag, med det som skjer i barselomsorgen og soningsforholdene i Norge, det som skjer i Iran, ny abortlovgivningen i Polen, og listen er dessverre for lang. Kvinner og barn rammes også ofte hardest og er sårbare i konflikter og katastrofer. Derfor er det viktig å sette kvinnekampen og likestilling på dagsorden, med en slik festival har vi en ypperlig mulighet til å gjøre nettopp det.
Hvordan kan en finne informasjon om Kvinnefestivalen?
-Det har kommet et fysisk program som er lagt ut flere steder i Bergen, som for eksempel biblioteker, universitetet, Kvinnehelsehuset, kafeer mm. Man finner og informasjon på nettsiden 8marsibergen.no
Kan du gi noen smakebiter på hva vi kan vente oss under årets festival?
-3. mars var det åpning av kvinnefestivalen, med blant annet taler, slampoesi og DJ Betty.
Det er mye spennende og aktuelle temaer i årets festival, om hvordan det er å være kvinne i Iran, ADHD og kvinner, man kan gå på kvinnehockeydag i Bergenshallen, FN-studentene diskuterer Interseksualitet, Hege Duckert snakker om kvinnehistorie, kvinner og arkitektur med Bergen arkitektforening, kvinner og motstandskamp. Vanskelig å bare nevne noen få for det er så mye spennende og aktuelt! Så tøm kalenderen i mars og gjør dere klare for 2 uker proppfulle av gode arrangementer!
Det at vi har den stolte tradisjonen med Kvinnefestival i Bergen, er ene og alene basert på dugnadsånd. Stor takk til dere som legger ned det viktige frivillige arbeidet, som muliggjør at vi kan gå fra det ene arrangementet til det neste og storkose oss under festivalen. Takk for at du tok deg tid Cilje, til å svare på våre spørsmål. Lykke til med festivalen! Vi er mange som gleder oss!
Sjekk ut Facebook, aktivitetskalenderen på nettsiden vår, eller oversikten nederst på siden for de mange arrangementene vi skal ha både på og utenfor Kvinnehelsehuset i løpet av Kvinnefestivalen! Spre gjerne ordet! Velkommen!

